Lasik Ameliyatı ile Gözlüksüz Yaşam Mümkün

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

LASİK AMELİYATLARIYLA GÖZLÜKSÜZ YAŞAM MÜMKÜN

Halk arasında, lazer operasyonlarının sadece miyop hastalara yapıldığı gibi yanlış bir algının bulunduğunu söyleyen Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena “lasik ameliyatlarının miyopi ile birlikte, hipermetrop ve astigmatta da başarıyla uygulandığını belirtti. Halk arasında, lazer operasyonlarının sadece miyop hastalara yapıldığı gibi yanlış bir algının bulunduğunu ifade ederek lasik operasyonu hakkında bilgi veren Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op, Dr. Bilgehan Sezgin Asena. “18 – 65 yaş aralığında kırma kusuru dediğimiz görme bozukluklarını yaşayan kişilere uyguladığımız lasik operasyonunda, öncelikle kornea topografisi gibi birtakım özel tetkikler ile değerlendirme yapıyoruz. Eğer kişinin göz yapısı ve numarası uygunsa, lasik ameliyatı işlemini gerçekleştiriyoruz. Bunun için gözün en önünde yer alan saydam kornea tabakasının şekil ve kalınlık bakımından, “excimer lazer” için uygun olması gerekiyor” diye konuştu.

40 SANIYEDE GÖZLÜKLERİNDEN KURTULUYORLAR

Halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinen ve göz bozukluklarının bıçakla  edilen intralase (femtosaniye) lasik yöntemiyle miyopi, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları düzeltilebiliyor. Lasik olan kişiler 10-15 dakikalarını ameliyat odasında geçirip, 40-50 saniyede gerçekleştirilen lazer uygulamasıyla gözlüklerinden kurtuluyor.

“ERTESİ GÜN NORMAL HAYATA DÖNÜYORLAR”

Yurtiçi ve yurt dışından gelen birçok hastayı ameliyat sonrasında gözlüksüz uğurladıklarını anlatan Asena, “Hastalarımız, izin zamanı olduğu ve rahatça dinlenebildikleri için çoğunlukla yaz aylarını tercih ediyorlar. Bununla birlikte ameliyat için herhangi bir mevsim veya zaman sınırlaması yok” dedi. Lasik operasyonunun ardından kişilerin ertesi gün normal yaşamlarına dönebildiğini söyleyen Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena sadece ilk haftalarda darbeye maruz kalınabilecek agresif sporlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.
Kaynak: (iHA)

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin