Katarakt Cerrahisinde Bıçaksız Ameliyat Dönemi

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, gelişen teknolojiyle birlikte uygulanan lazerli bıçaksız ameliyatların hasta konforunu arttırırken, iyileşme sürecini de kısalttığını söyledi.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nde kullanılan Femtosaniye Lazer cihazıyla gerçekleştirdikleri operasyonların yüksek bir başarı yüzdesine sahip olduğunu ifade eden Asena, hekim hatasını azaltan ve milimetrik kesileri düzgün bir şekilde gerçekleştiren cihazın, hem doktorlara hem de hastalara büyük kolaylık sağladığına dikkat çekti.

Femtosaniye cihazıyla yaşa bağlı olarak sıklıkla görülen katarakt hastalığını tedavi ettiklerini belirten Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, “Göz içindeki kataraktlı bölge, femtolazer cihazıyla parçalanıyor. Daha sonra fako cihazıyla katarakta ultrason dalgaları (ses dalgaları) gönderilerek katarakt eritiliyor ve temizleniyor. Kişiye özel üretilen göz içi yapay merceğin yerleştirilmesiyle de operasyon tamamlanıyor” bilgisini verdi.
Tıp alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte multifocal lenslerin kırma kusurlarını düzelttiğini kaydeden Asena, hastaların ameliyatın ertesi günü, normal yaşamlarına geri döndüğünü hatırlatarak, “Katarakt tedavisinde uygulanan göz içi lensle, kataraktın yanı sıra; miyop, hipermetrop, astigmat ve yakını görme rahatsızlıklarının tedavisinde de yüksek başarı sağlıyoruz. Hasta hem katarakttan hem de gözlükten kurtuluyor. Günlük yaşamında önemli bir görüş konforu yakalıyor” diye konuştu.

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin