Göz Bozukluğu (Miyopi, Hipermetropi, Astigmat, Presbiyopi) Tedavisinde Göz İçi Mercekler

ÖZET: LASIK AMELİYATI İÇİN GÖZÜNÜZ UYGUN DEĞİLSE GÖZİÇİ MERCEK ALTERNATİFLERİ VARDIR. 

CLE-RLE  (Refraktif Lens exchange)  Bu ameliyatta göz içine mercek yerleştirilerek kişinin gözlüksüz görmesi amaçlanır. Tercih edilen mercekler halk arasında akıllı mercek olarak bilinen trifokal merceklerdir. Akıllı (trifokal) mercek ameliyatı sonrası  günlük hayatta uzak ve yakın gözlüğü gerekmez.

Kimlere uygulanır: Bu ameliyat yüksek hipermetrop ve 40 yaş üstünde yakın uzak gözlüğü takan kişilere uygulanır. Katarakt ameliyatına benzer bir ameliyat olduğu için çok güvenlidir. Uygun kişilerde tercih edildiğinde memnuniyet çok yüksektir. Bu ameliyat diğer yöntemler için uygun olmaya yüksek miyoplara da uygulanır.

Akıllı mercek sonradan takılabilir mi? Evet daha önceden katarakt ameliyatı olmuş ve normal yani uzak odaklı mercek takılmış kişilere sonradan akıllı mercek takılabilir. Bu özellikli bir durum olup uzman doktorlarımızın görüşlerini almanız öneririz.

ICL
Staar Vision ICL ve Vision Torik ICL arka kamaraya hastanın kendi lensi üzerine yerleştirilen göz içi lensleridir.

ICL KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Vision ICL için en uygun kişiler, astigmatizması olsun olmasın 21-50 yaşları arasındaki yüksek  miyopi, hipermetropi hastalarıdır.

ICL AVANTAJLARI NELERDİR?                                                                              Vision ICL ve Torik ICL ile korneaya herhangi bir zarar vermeden miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavi edilebilir. Dikişsiz bir ameliyattır.atmak gerekmez. Ameliyat sonrası sonuçlar çok iyidir, görme kalitesini ciddi oranda arttırarak net görme sağlar.

LENSLER KONTAKT LENS GİBİ ÇIKABİLİR MI?                                                    Vision ICL lensleri herhangi bir bakım gerektirmeden göz içinde kalabilecek şekilde üretilmektedir. Periyodik olarak doktorunuz tarafından kontrol edilmesi yeterlidir.

ICL DİĞER İNSANLAR TARAFINDAN FARKEDİLEBİLİR Mİ?                                   Lens irisin arkasına yerleştirildiği için dışarıdan farkedilmez. Kozmetik açıdan hiçbir sorun yaşanmaz.

ICL UYGULAMASINA KARAR VERİLDİKTEN SONRAKİ AŞAMALAR NELERDİR?      ICL tedavisi hastanede yatmayı gerektirmez. Hasta ameliyat günü gelir ve sonrasında da eve dönebilir.  Normal koşullarda ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında damla veya belki ağızdan kullanılacak ilaçlar verilir ve ertesi gün kontrole çağrılır.

ARTISAN/ARTIFLEX LENSLERİ
ARTISAN/ARTIFLEX lensler ICL gibi  lasik ameliyatlarına uygun olmayan hastalara. alternatif olarak uygulanabilir.  Lensler ömür boyu göz içinde kalabilirler. Lensler 18-60 yaşları arasındaki uygun hastalara yerleştirilebilir. Miyop hastalarında -3 ila -23.5 D arasındaki numaralar, hipermetrop hastalarda +1 ila +12 D arasındaki numaralarda düzeltme yapılabilir. Astigmatizmada da düzelme sağlanabilir ancak presbiyopi için hiçbir yararı yoktur.