Gözlük atma

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Gözlük atma ameliyatları içinde dünyada en yaygın uygulanan hastalar tarafından en iyi bilinen ameliyat lasiktir. Lasik, excimer lazer ile korneaya şekil verilerek numaranın düzeltilmesidir. Lasik ameliyatında korneadan flep dediğimiz ince bir tabaka kaldırılarak altına excimer lazer yapılmaktadır. Günümüzde en gelişmiş haliyle flep kaldırma işlemi bıçak ile değil intralase yada femtosecond denilen lazer ile yapılmaktadır. Intralase sayesinde lasik ameliyatı çok daha güvenli bir hale gelmiştir.

Kornea tabakası ince kişilerde flep kaldırmadan yine excimer lazer ile düzeltme işlemi yapabilmekteyiz. Bu işleme lasek yada PRK denilmektedir.

Lasek için excimer lazer için uygun olmayan kişilerde mercek ameliyatları yapılabilmektedir. Numarası çok yüksek olduğu yada korneası ince olduğu için lazere uygun olmayan bu kişilere mercek ameliyatı önermekteyiz. Mercek ameliyatları 40 yaş öncesi ve 40 yaş sonrası olarak yapılanlar olarak değişmektedir. 40 yaş altında lazere uygun olmayan kişilerde fakik mercek ameliyatı dediğimiz ameliyatı yapmaktayız. Hastanın doğal göz merceğine dokunmadan göze numarayı düzeltecek mercek yerleştirilmektedir. Bunu göz içine yerleştirilebilen bir nevi kontakt lens olarak anlatabiliriz. Fakik mercek ameliyatlarının sonuçları lasik gibi çok başarılıdır.

40 yaş sonrası ise kişinin doğal merceğini alarak numarayı düzeltecek  yapay göz içi merceği yerleştirdiğimiz ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlar Kataraktlı kişilerde yaptığımız katarakt ameliyatı yada katarakt gelişmeden sadece numara düzeltmek amacı ile yaptığımız refraktif lens değişim ameliyatıdır. Gözleri lazere uygun olmayan gözlükten kurtulmak isteyen kişiler için alternatifler mevcuttur. Bu konuda değerlendirme yapılabilmesi için bu cerrahilerin yapıldığı donanımlı ve tecrübeli yerlerde değerlendirme yapılmalıdır.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin