Epiretinal Membran

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Epiretinal Membran (Gözde zar oluşması)

Kaşkaloğlu Göz Hastanesine Retina ve diğer vitrektomi ameliyatları SGK kapsamında Prof. Dr. Tansu Erakgün, Prof. Dr. Erkin Kır ve Op.Dr.Ömer Takeş tarafından yapılmaktadır. Direkt hat: 05464635687

Epiretinal membran veya halk arasında gözde zar oluşumu makula yani sarı noktada membran yani zar oluşarak görmenin azalmasıdır.

Epiretinal Membran Sebepleri: Retina yırtıkları, retina dekolmanı, retina damar hastalıkları (diyabet, ven tıkanıklıkları), göz yaralanmaları, göz ameliyatları, retina lazer sonrası, tümörler ve göz iltihapları  sayılabilir.

Epiretinal membran ne zaman ameliyat edilir: Ameliyat için kriter hastanın görme derecesidir. Genellikle görme belirli bir seviyenin altına inmeden ameliyat yapılmaz. Görme azalması ileri derecede ise vitrektomi ameliyatıyla tedavi edilir.

Önemli not: Sıradan ya da rutin göz muayenesi sırasında doktorun gözünden kaçabilir. Epiretinal membran oluştuğu yaşlarda katarakt da sık görüldüğünden hastanın şikayeti katarakta bağlanıp hemen katarakt ameliyatı yapılabilir. Katarakt ameliyatından sonra hayal kırıklığı yaşanabilir. Bu nedenle her katarakt ameliyatında evvel OCT tetkiki yapılmalı ve epiretinal membran ekarte edilmelidir. Hastanın durumuna göre önce katarakt ameliyatı veya sadece epiretinal membran ameliyatı veya kombine yani aynı anda katarakt ve epiretinal membran ameliyatı yapılır. Hangi ameliyatın yapılacağına doktorunuz karar verecektir.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde epiretinal membran için ameliyat yapılmaktadır.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin