Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Nasıl Olur?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Katarakt ameliyatları günümüzde gelişen teknolojik imkanlar ve deneyimli cerrahlar sayesinde hastalar açısından oldukça konforlu bir şekilde yapılabilmektedir. Katarakt ameliyatında hastanın gözü damla ile uyuşturulduktan sonra yaklaşık 10 dakika süren bir ameliyat neticesi ile eski görmelerine kavuşabilirler. Hastalar ameliyat bitiminde bir süre hastanede dinlendikten sonra evlerine gidebilmekte, hatta o gün ve gece tv izleyip rutin günlük hayatlarına devam edebilmektedirler.

Katarakt ameliyatları cerrah için çok özellikli hasta için çok konforlu ameliyatlardır. Ancak ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallara uymak şarttır. En az 2 hafta gözün ovalanmaması, kaşınmaması ve göz bebeğine bastırılmaması gerekir. Ayrıca reçete edilen ilaçların tarif edildiği şekilde ve istenilen süre boyunca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. En az 2 hafta makyaj yapılmaması, denize girilmemesi, ağır ve tehlikeli spor yapılmaması ve tozlu ortamlardan kaçınılması önerilir. Yüz yıkama ve banyo ameliyattan 1 veya 2 gün sonra gözler kapalı bir şekilde ve ovalamamak şartıyla yapılabilir.

Yine ameliyat sonrasında 1. ve 5. günlerde hastalar kontrole çağırılır. Bu kontrollerin amacı özellikle enfeksiyon açısından değerlendirmektir. Hastanın ameliyat sonrası gözlük ihtiyacı olup olmadığına en az 2-3 hafta sonra yapılan muayenede karar verilir.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin